קורסים ללימוד השפה הערבית המדוברת

אודות העולם הערבי

ערבית והעולם הערבי – הממלכה ההאשמית

ערבית היא לא רק שפה

זו תרבות עשירה. במסגרת לימוד השפה, יוצאים תלמידי דיוואן מדי שנה לטייל ולהכיר את העולם שסביבנו.

במסגרת הטיול מתרגלים שיחות עם דוברי השפה ונהנים לגלות כי תלמידי דיוואן רכשו שפה חדשה וכי הם מסוגלים לנהל שיחה וליהנות מפרי עמלם. 

אנו, צוות ההוראה של דיוואן מלאי גאווה כשאנו רואים את תלמידינו מדברים. 

 ערבית בירדן לקראת הטיולים שלנו

בתחילת 1999 הוכתר בירדן המלך עבדאללה השני  אשר ירש את כתר המלכות  מאביו המלך חוסין.

המלך הצעיר, בכורו של המלך חוסין אשר זה עתה הלך לעולמו לאחר מאבק עיקש וארוך במחלת הסרטן, נאלץ להתמודד כקודמיו בשושלת ההאשמית עם אתגרי החברה הרב תרבותית המגוונת בממלכה.

ובכן, מיהם אם כן תושבי ירדן? מה הוא מוצאם של כ 8,5 מיליון תושבי הממלכה?

מרבית תושבי הממלכה הם מוסלמים סונים. רובם היגרו אל תוך שטחי הממלכה  מאז הקמתה ב 1921. השפה המדוברת בירדן קרובה ללהג הפלסטיני אך הלהג השולט הוא הלהג הבדואי. אופייני ללהג זה השימוש בצליל “ג ” לאות “ק “.

לדוגמא :  גאל לי במקום קאל לי  (قال لي)

האוכלוסייה בירדן מתחלקת ל”ירדנים” ו”לפלסטינים”.

ערבית שונה בין הירדנים

מוצאם של מרבית ה”ירדנים” משבטי הבדואים בני המדבר. כיום, מתגוררים מרביתם ביישובי קבע בערים, עיירות וכפרים. רק חלק קטן מתושבי הממלכה מתגוררים עדיין באוהלים ומקיימים אורח חיים בדואי מסורתי. אוכלוסייה זו היא באופן מסורתי משענתו של בית המלוכה. השפה המדוברת בירדן מושפעת מאוד מלהגם של הירדנים המסורתיים.

כחלק מקבוצת ה”ירדנים” בממלכה נחשיב  גם את  הצ’רקסים בני הקווקז (כאחוז) וארמנים. הללו  מתגוררים בממלכה מאז הקמתה ונחשבים לגורם מקורב  לבית המלוכה. מרבית תושבי הממלכה ההאשמית הם ממוצא פלסטיני.  אחוז הפלסטינים המדויק אינו נתון שנהוג לפרסמו ברבים. מעריכים כי שיעורם באוכלוסיית ירדן כיום מגיע ל 70-80%. מרביתם מתגוררים באזור עמאן ובחלקה הצפוני של הממלכה.

ערבית פלסטינאית  

תושביה הפלסטינים של ירדן אינם מקשה אחת. הגירת פלסטינים לירדן החלה מיד עם ייסוד הממלכה. משפחות נדדו מפלסטין אל ירדן בעיקר מסיבות כלכליות. הממלכה שזה מקרוב קמה הציעה להם הזדמנויות תעסוקה מפתות.

רבים מבני המשפחות המכובדות בירושלים ובגדה המערבית היגרו לירדן והפכו אותה לביתם, תוך שהם מקפידים לשמר את מורשתם הפלסטינית. גל גדול ומשמעותי של תושבים פלסטינים הצטרף לירדן לאחר מלחמת 1948. היו אלה פליטים שעזבו את ביתם במהלך המלחמה בתקווה לשוב עם סיומה.  

מחנות אוהלים הוקמו כדי לתת פתרון זמני לגל הפליטים. האוהלים הפכו לבתי אבן. הסמטאות נותרו צרות. רבים מצאצאי אותם פליטים מתגוררים עד היום במחנות פליטים בעמאן וסביבותיה. פליטים פלסטינים  אלה זכו לאזרחות ירדנית ורבים מהם יצאו במהלך השנים אל מחוץ למחנות הפליטים.

הפלסטינים וירדן

שנת 1967 ומלחמת ששת הימים הביאה לגל קטן יותר של הגירה משטחי הגדה המערבית. חשוב לציין כי מרבית הפלסטינים תושבי ירדן אינם פליטי מלחמה ואינם מתגוררים במחנות הפליטים.

הפלסטינים תופסים לצד הירדנים עמדות בכירות בכלכלה, במערכת הבנקאות, בשירות החוץ, באקדמיה ובכל מגזר וענף. לאורך השנים, אימצו הפלסטינים את הלהג הירדני – הבדואי ולמעשה רובם הגדול מדברים את השפה המקובלת בפי תושבי ירדן המקוריים. לא תמיד התנהלו יחסי הירדנים והפלסטינים על מי מנוחות. בשלהי שנות השישים ותחילת שנות השבעים התנהלה מלחמה עקובה מדם בירדן. האירועים כונו “ספטמבר השחור”. היה זה ניסיון פלסטיני אלים. אש”פ בראשות ארגון הפתח ניסה להשתלט על הממלכה.

המלך חוסיין הוביל את צבאו לניצחון. הנהגת אש”פ נאלצה להגר מירדן אל לבנון . אירועי “ספטמבר השחור” זכורים וצרובים בתודעת כל אחד מתושבי ירדן, ירדנים ופלסטינים כאחד. רבים מתושבי הממלכה הפלסטינים שומרים טינה לבית המלוכה ההאשמי. ב – 1988 הודיע המלך חוסיין על ניתוק הזיקה בין הממלכה לגדה המערבית  והאחריות לתושבי הגדה המערבית הועברה רשמית לידי אש”פ.

ערבית של מלך חדש

המלך עבדאללה השני טבע עם עלייתו לשלטון  את  הסיסמא “ירדן תחילה”  (الاردن اولا) . “ירדן תחילה”  היא מדיניות שנועדה לחבר בין מגזרי האוכלוסייה ולאחד אותם תחת דגל בית המלוכה האשמי. מטרת מדיניות זו לחזק את הזהות הירדנית בקרב כלל אזרחי ירדן ויחד אתה את הנאמנות לשושלת ההאשמית. מסייעת למדיניות זו העובדה שמלכת ירדן, אמו של יורש העצר היא עצמה בת למשפחה פלסטינית. הצלחת מדיניותו של המלך תלויה ביכולת שני הצדדים להניח למלחמות העבר לשקוע.

אני מקווה כי מאמר זה יתרום לכל אחד ואחת מכם ויכין אתכם לקראת הביקור בממלכה השכנה.

אהלא וסהלא, עמוס אבידוב

Pin It on Pinterest

Share This