בית הספר ללימוד ערבית דיוואן

המקום הטוב ביותר להתחיל לדבר ערבית

מהנעשה בעולם הערבי

האירועים האחרונים באזורנו מאפשרים לנו לבחון את המציאות הקיימת בעולם הערבי בימים אלה. שני מחנות ברורים מתהווים בעולם הערבי. מצריים מובילה את מחנה המדינות המתונות ומולה סוריה, חזבאללה, חמאס, קטר ואיראן  שאיננה מדינה ערבית ושואפת לחיזוק מעמדה באיזור. העובדה הבולטת היא חולשתו של מורסי במצריים שמשפיעה על מעמד מצריים באזור ומאפשרת לגורמים קיצוניים ומתנגדי שלום  “להרים ראש” ולנסות לזלזל במצריים. הסיבה לחולשת מורסי היא המצב הכלכלי במצריים ושאיפת חלקים בחברה המצרית לתפוס עמדות השפעה. הארועים האחרונים מוכיחים  כי אין שום תחליף למצריים כמתווך בין ישראל לחמאס. בתוך מצריים מתקיימים דיונים בין הנשיא לראשי הצבא כדי שיתמכו ויעניקו את היציבות הדרושה למשטר. ובינתיים, מצריים מגיבה בזלזול לביקורת שמותחת רשת אלג’זירה מקטר. כידוע, קטר היא בסיס צבאי אמריקאי. אפילו ס’איב עריקאת – השר הפלסטיני האחראי לתחום ההסברה והמו”מ אינו קורא למצרים לנתק את הקשרים עם ישראל. “אם קיימת אופציה למלחמה, בואו נפתח בה” אומר עריקאת מפורשות, “אם אין, נמשיך לכוון השלום”. עריקאת יודע כמו גם מנהיגי כל מדינות האזור כי ארצות הברית היא הקובעת את מה שיתרחש באזור, היא תומכת כלכלית במשטרים כמו ירדן ומצריים וצבאית ממש במשטרים כסעודיה, כווית וקטר.

ממלכת ירדן שמורכבת מכ- 70% פלסטינאים ו30% ירדנים (בדואים, כפריים ועירונים) ממשיכה להתמודד עם אתגרים כלכליים. המלך עבדאללה כמו אביו לפניו מנסה להצעיד את ירדן אל קידמה וכניסה למילניום השלישי. חשוב לציין כי מרבית הפלסטינאים בירדן אינם מפליטי 1948. רבים יותר היגרו לאורך השנים, איש איש מסיבותיו והזדהותם עם המרכיב הירדני גבוהה.

בסוריה נזהר אסד מכל עימות שיפר את היציבות ביודעו כי הכת העלווית השלטת המהווה אחוזים בודדים בקרב תושבי סוריה (רוב סוני,מיעוטים דרוזים, נוצרים עלווים ושיעים) עלולה להפסיד את השלטון ואת המעמד בסוריה במידה והיציבות תופר. יציאתה של סוריה מלבנון גרמה נזק כלכלי רב. סוריה “שדדה” את לבנון וכעת מתמודדת עם אובדן ההכנסות. ישראל והעולם כולו עוקבים בדאגה אחרי ההתרחשויות בסוריה ועדיין לא ברור אם המשטר יחזיק מעמד ויצליח להתמודד עם אתגרי המורדים.

במהלך טיולי דיוואן אנו מבקרים מדי שנה במצריים, ירדן ומרוקו. שבנו ממצריים יומיים לפני פרוץ המלחמה. נהנינו מכל רגע. האווירה נפלאה. מקומות הבילוי, האוכל, השווקים, הרחובות ובמיוחד האנשים. כל אחד מתלמידינו השווים מארצות ערב השכנות הופך להיות שגריר של שלום אהבה. השנה אנו יוצאים לירדן  ומבלים יחד בעמאן מתרגלים ערבית ובמיוחד נהנים מכנאפה מדהימה. אהלא וסהלא !!

מאמרים בנושא ערבית מתעדכנים באופן שוטף

עמוס אבידוב -מנהל בית ספר דיוואן ללימוד השפה הערבית

Pin It on Pinterest

Share This